پرفروش ترین محصولات  ابزار آلات صنعتی و  اتصالات پنوماتیک

عیب یابی شیر برقی پنوماتیک

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که اصولا با شیر برقی پنوماتیک یا سیستم‌های پنوماتیک در ارتباط هستید قطع به یقین با تعمیر شیر برقی پنوماتیک سروکار خواهید داشت، پس ابتدا بایستی آشنایی با این سیستم و شیر برق را آموزش دیده باشید و سپس روش‌های عیب‌یابی شیر برقی پنوماتیک را فرا گرفته باشید. اهمیت این شیر از آنجایی مشخص می‌شود که یکی از قطعات مهم و کاربردی این سیستم‌ها همین شیر پنوماتیک است در نتیجه آشنایی به آن کار شما در جهت عیب‌یابی شیر برقی پنوماتیک را کمی راحت‌تر خواهد کرد. این شیرهای برقی پنوماتیک به سبب استفاده زیاد وعدم مراقبت‌های ویژه این قطعه دچار آسیب دیدگی می‌شوند که عیب‌یابی به موقع آن امری بسیار جدی و مهم جلوه است.

نقشه انفجاری

مشکلات مطرح شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک، از پرکاربردترین قطعات موجود در اتوماسیون صنعتی به شمار می‌رود. علت استفاده آن در صنایع به خاطر راندمان بالای این شیر در مدت زمان کوتاه، کاربرد راحت آن و قیمت ارزان‌تر است. ولی کارکرد شیر برقی پنوماتیک همیشه بدون مشکل نیست و علت خرابی شیر برقی ممکن است استفاده نکردن از واحد مراقبت پنوماتیک باشد. مشکلات مطرح شیر برقی پنوماتیک، باید از چند نظر مورد بررسی قرار گیرد که شامل موارد زیر هستند:

شل شدن شیر برقی باعث قطعی برق و قابل استفاده نبودن آن می‌شود. این از رایج‌ترین مشکلات در رابطه با شیر پنوماتیک است که برای رفع آن سیم ترمینال باید سفت شود یا قبل از استفاده، آن را مورد بررسی قرار دهیم. بین هسته شیر برقی و اسلیو سوپاپ یک شکاف خیلی ریز هست و ناخالصی یا کم بودن روغن روان کننده، می‌تواند شیر را مسدود کند. برای تمیز کردن سوپاپ و اسلیو هسته، آن‌ها را به ترتیب از داخل شیر، بیرون می‌آوریم و با cci4 پاک می‌کنیم.

این کار باعث نرم شدن حرکت هسته شیر در اسلیو سوپاپ می‌شود. آب موجب‌عدم ثبات ولتاژ و یا اضافه بار در شیر برقی می‌شود، بنابراین سیم‌پیچ شیر برقی را می‌سوزاند. زمانی که این مشکل به وجود آمد، با مولتی‌متر سیم‌کشی شیر را اندازه‌گیری می‌کنیم. در صورت باز بودن، سیم‌کشی می‌سوزد و چنانچه فنر زیادی سفت شده باشد، نیروی واکنش زیاد، تعداد دور سیم‌پیچ کم می‌شود و کافی نبودن نیروی مکش سوختن سیم‌پیچ را در پی دارد. با تغییر وضعیت دکمه دستی در زمان کارهای عادی از ۰ به ۱ دریچه باز می‌شود. نشتی هوا باعث آسیب و سایش واشر آب‌بندی و شیر کشویی، فشار ناکافی در سوپاپ و ایجاد مشکل در باز و بستن دریچه می‌شود. در زمان مناسب و با آرامش باید شیر برقی را بررسی و مدیریت کرد.

تعمیر صدای وز وز شیر برقی پنوماتیک

در تعمیر شیر برقی پنوماتیک وقتی برق را به شیر وصل کردید، اگر  صدای وز وزی از بوبین نشنیدید، این یعنی بوبین کامل سوخته و باید تعویض شود؛ چون جز این راهی برای تعمیر بوبین شیر پنوماتیک به جز طریقه ساخت آن نیست.

نشت داشتن باد از شیر و نیاز به تعمیر شیر برقی پنوماتیک

نشتی داشتن از موارد دیگری است که باید تعمیر شود و بیشتر مشکلات شیر‌ها مربوط به این مورد است. در این مرحله اول باید جای نشتی را بیابید، در جای آرامی به شیر فرمان صادر کنید و بعد از عمل کردن به شیر گوش کنید یا روی بدنه آن دست بکشید تا نشتی پیدا شود .نشتی از جاهای مختلفی می‌تواند باشد که بیشتر از شفت درون سلونوئید یا اسپول است که باید تعویض شوند. از برندی خرید کنید که لوازم یدکی شیر دارد تا برای تعمیر شیر برقی پنوماتیک با مشکل مواجه نشوید.

عیب یابی شیر برقی پنوماتیک
علت خرابی شیر برقی پنوماتیک

با فرمان دادن برق شیر هیچ عکس‌ العملی از خود نشان نمی‌دهد

عکس ‌العمل یعنی با دادن فرمان برق هیچ صدایی از شیر نمی‌آید، پس امکان خراب بودن یک یا دو بوبین شیر زیاد است. علت از سوختگی کامل یا بد جا زدن بوبین است که موجب جامپ کردن (یعنی در جای درست خود نیست) بوبین شده است. برای فهمیدن این موضوع، با حفظ نکات ایمنی شیر برقی پنوماتیک را نزدیک گوش خود ببرید سپس فرمان برق را صادر کنید.

اگر کمی صدای وز‌ وز شنیدید، پس بویین سالم است و فقط جامپ کرده است، یا ممکن است بوبین نیم‌سوز یا ضعیف شده باشد که فرقی با سوختن کامل ندارد، پس سوکت را از بوبین جدا کرده تا سیم‌های آن جدا شود بعد مهره شیر را باز کنید، تا بوبین از روی سلونوئید جدا شود. اگر بوبین راحت جدا شد، پس بوبین نیم‌سوز شده و باید تعویض شود، ولی اگر به سلونوئید چسبیده باشد، یعنی بوبین جامپ کرده و با کمی فشار جدا می‌شود. در صورتی که زود متوجه جامپ کردن بوبین شوید، احتمال آسیب به سلونوئید کم است و با درست جا زدن بوبین در محل خود دیگر مشکلی نیست ولی اگر بعد از جا زدن، شیر درست عمل نکرد، سلونوئید باید تعمیر شود.

تعمیر سلونوئید شیر برقی پنوماتیک

در صورت بررسی دو مورد بالا و برنگشتن شیر به حالت طبیعی، سلونوئید خراب است و یا اینکه اسپول گریپاژ کرده است. دلیل خرابی سلونوئید، شفت یا خار درون آن است. در سر شفت یک کلگی ریز پلاستیکی است که به مرور آن را فرسوده می‌کند، پس سوکت‌ها و مهره‌ها باید باز شوند تا بوبین از شیر جدا شود و دو پیچ زیر بوبین نیز باز شوند (باید مواظب قطعات ریز درون شیر بود). اینجا یک فنر و یک شفت درون سلونوئید می‌بینید، باید شفت را آهسته بیرون آورید و به لاستیک سر آن نگاه کنید، اگر خوردگی در آن وجود داشت و در حالت طبیعی خود نبود، تعمیر شیر برقی پنوماتیک لازم است ولی در صورتی که سالم بود، مشکل از چیز دیگری‌ است.
اینجا در مورد گریپاژ کردن اسپول، آن را آرام با دست تکان دهید، اگر با فشار کم جابجا شد، پس گریپاژ نکرده، اما با جابجا شدن در فشار کم، باید با احتیاط از بدنه اصلی جدا شود و مقدار کمی روغن گریس بمالید و با احتیاط در جای خود قرار دهید.

نشت داشتن باد از شیر و نیاز به تعمیر شیر برقی پنوماتیک

عیب‌یابی شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی یا سلونوئید جریان سیال را در حالت قطع و وصل تنظیم می‌کند. در ادامه با استفاده از جدول، علت خرابی شیر برقی را بررسی می‌کنیم.

عیب‌یابی قطعات شیرهای برقی

مشکلاتعلت های احتمالی
بوبین برق دارد، ولی شیر کار نمی‌کندولتاژ شیر نامناسب و یا کم
سوراخ پایلوت مسدود شده
دیافراگم پاره شده
هسته سلونوئید به وسیله رسوب یا چیز دیگری مسدود شده
فشار بالای ورودی شیر
اختلاف ناکافی فشار
تخریب شدن بدنه سلونوئید
سوختن بوبین
هنگام قطع شدن برق بوبین ، شیر بسته نمی‌شودوصل بودن برق بوبین
اشتباه بودن جهت عبور سیال
بسته شدن سوراخ پایلوت
هسته سلونوئید به وسیله رسوب یا چیز دیگر مسدود شده
تخریب شدن بدنه سلونوئید
شیر کامل بسته نمی‌شود یا نشتی دارددیافراگم، دیسک، هسته یا سیت تخریب شده
اختلاف فشار ناکافی

علت یابی مشکلات بوبین ها

مشکلاتعلت های احتمالی
سوختن بوبین قفل شدن هسته سلونوئید به وسیله رسوب کلسیم یا چیز دیگر
ورود رطوبت به داخل بوبین
به دلیل فشار بیش از حد سیال هسته سلونوئید متوقف شده
هسته سلنویید به علت تخریب بدنه یا فنر قفل شده
قطعاتی از شیر گم شده
وصل شدن نامناسب یا بیش از حد برق
دمای خیلی زیاد محیط
سخن نهایی

علت خرابی شیر برقی پنوماتیکن‌ها راه تعمیر درست و اصولی آن است. شیر برقی پنوماتیک یکی از پرکاربردترین شیرهای برقی است که به واسطه کاربردهای فراوانی که دارد طرفداران زیادی نیز دارد. شیر برقی پنوماتیک به دلایل مختلفی دچار مشکل می‌شود که در این مقاله تلاش کردیم مهم ترین علت‌های خرابی شیر برقی پنوماتیک و بهترین روش‌های حل آن را بررسی کنیم. جی اس اف هیدرولیک با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

بروزرسانی 1401/10/15

دیدگاهتان را بنویسید