عیب یابی شیر برقی پنوماتیک

زمانی که شیر برقی پنوماتیک خراب می‌شود، باید یک سری شرایط از جمله موارد زیر برای تعمیر و عیب‌یابی شیر برقی پنوماتیک بررسی شود.

☑️ مورد اول: در ابتدا باید تمام آب فشار قوی پشت شیر پنوماتیک را قطع کرد. اگر این کار به درستی انجام نشود، یک سری خطرات را برای شما به وجود می‌آورد. شیر فلکه را تا وقتی که از قطع شدن آب مطمئن نشدید، باید خوب بچرخانید.

☑️ مورد دوم: بعد از قطع آب شیر باید اتصالات نقطه فشار به وسیله یک آچار به آهستگی باز شوند و اتصالات از بدنه فلکه جدا شود.

☑️ مورد سوم: در اینجا باید کنترل هوا را خاموش کرد، قسمت هوا از فعال ‌کننده آن جدا شود و در انتها بخش فعال ‌کننده از بدنه فلکه جدا شود.

☑️ مورد چهارم: تمام قسمت‌های فلکه به علاوه روپلاک را باید از بدنه فلکه شیر برقی پنوماتیک جدا کرد. لازم است بعد از جدا کردن همه قسمت‌ها از فلکه، داخل فلکه را به طور کامل تمیز کرد و قبل از نصب دوباره باید این کار انجام شود، سپس قسمت‌های بالایی و پایینی فلکه را باید از نظر ترک‌ خوردگی و یا شکستگی مورد بررسی قرار داد.

☑️ مورد پنجم: بایستی اورینگ را درست در بدنه فلکه نصب کرد، حلقه پشتی فولاد ضد زنگ را روی نقطه بدنه قرار داد و بعد از آن قسمت پشت هم به سمت اورینگ قرار داده شود. چند مورد برای مهر و موم کردن شیر فشار بالا بررسی می‌شود که به سمت حلقه‌های پشتیبان روی ساقه‌ها وصل می‌شوند.

با فرمان دادن برق شیر هیچ عکس‌ العملی از خود نشان نمی‌دهد

عکس ‌العمل یعنی با دادن فرمان برق هیچ صدایی از شیر نمی‌آید، پس امکان خراب بودن یک یا دو بوبین شیر زیاد است. علت از سوختگی کامل یا بد جا زدن بوبین است که موجب جامپ کردن (یعنی در جای درست خود نیست) بوبین شده است. برای فهمیدن این موضوع، با حفظ نکات ایمنی شیر برقی پنوماتیک را نزدیک گوش خود ببرید سپس فرمان برق را صادر کنید. اگر کمی صدای وز‌ وز شنیدید، پس بویین سالم است و فقط جامپ کرده است، یا ممکن است بوبین نیم‌سوز یا ضعیف شده باشد که فرقی با سوختن کامل ندارد، پس سوکت را از بوبین جدا کرده تا سیم‌های آن جدا شود بعد مهره شیر را باز کنید، تا بوبین از روی سلونوئید جدا شود. اگر بوبین راحت جدا شد، پس بوبین نیم‌سوز شده و باید تعویض شود، ولی اگر به سلونوئید چسبیده باشد، یعنی بوبین جامپ کرده و با کمی فشار جدا می‌شود. در صورتی که زود متوجه جامپ کردن بوبین شوید، احتمال آسیب به سلونوئید کم است و با درست جا زدن بوبین در محل خود دیگر مشکلی نیست ولی اگر بعد از جا زدن، شیر درست عمل نکرد، سلونوئید باید تعمیر شود.

عیب یابی شیر برقی پنوماتیک
علت خرابی شیر برقی پنوماتیک

تعمیر صدای وز وز شیر برقی پنوماتیک

در تعمیر شیر برقی پنوماتیک وقتی برق را به شیر وصل کردید، اگر  صدای وز وزی از بوبین نشنیدید، این یعنی بوبین کامل سوخته و باید تعویض شود؛ چون جز این راهی برای تعمیر بوبین شیر پنوماتیک به جز طریقه ساخت آن نیست.

تعمیر سلونوئید شیر برقی پنوماتیک

در صورت بررسی دو مورد بالا و برنگشتن شیر به حالت طبیعی، سلونوئید خراب است و یا اینکه اسپول گریپاژ کرده است. دلیل خرابی سلونوئید، شفت یا خار درون آن است. در سر شفت یک کلگی ریز پلاستیکی است که به مرور آن را فرسوده می‌کند، پس سوکت‌ها و مهره‌ها باید باز شوند تا بوبین از شیر جدا شود و دو پیچ زیر بوبین نیز باز شوند (باید مواظب قطعات ریز درون شیر بود). اینجا یک فنر و یک شفت درون سلونوئید می‌بینید، باید شفت را آهسته بیرون آورید و به لاستیک سر آن نگاه کنید، اگر خوردگی در آن وجود داشت و در حالت طبیعی خود نبود، تعمیر شیر برقی پنوماتیک لازم است ولی در صورتی که سالم بود، مشکل از چیز دیگری‌ است.
اینجا در مورد گریپاژ کردن اسپول، آن را آرام با دست تکان دهید، اگر با فشار کم جابجا شد، پس گریپاژ نکرده، اما با جابجا شدن در فشار کم، باید با احتیاط از بدنه اصلی جدا شود و مقدار کمی روغن گریس بمالید و با احتیاط در جای خود قرار دهید.

نشت داشتن باد از شیر و نیاز به تعمیر شیر برقی پنوماتیک

نشت داشتن باد از شیر و نیاز به تعمیر شیر برقی پنوماتیک

نشتی داشتن از موارد دیگری است که باید تعمیر شود و بیشتر مشکلات شیر‌ها مربوط به این مورد است. در این مرحله اول باید جای نشتی را بیابید، در جای آرامی به شیر فرمان صادر کنید و بعد از عمل کردن به شیر گوش کنید یا روی بدنه آن دست بکشید تا نشتی پیدا شود .نشتی از جاهای مختلفی می‌تواند باشد که بیشتر از شفت درون سلونوئید یا اسپول است که باید تعویض شوند. از برندی خرید کنید که لوازم یدکی شیر دارد تا برای تعمیر شیر برقی پنوماتیک با مشکل مواجه نشوید.

سخن نهایی

علت خرابی شیر برقی پنوماتیکن‌ها راه تعمیر درست و اصولی آن است. شیر برقی پنوماتیک یکی از پرکاربردترین شیرهای برقی است که به واسطه کاربردهای فراوانی که دارد طرفداران زیادی نیز دارد. شیر برقی پنوماتیک به دلایل مختلفی دچار مشکل می‌شود که در این مقاله تلاش کردیم مهم ترین علت‌های خرابی شیر برقی پنوماتیک و بهترین روش‌های حل آن را بررسی کنیم. جی اس اف هیدرولیک با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

بروزرسانی 17.11.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.