استاندارد دستکش ایمنی

استاندارد دستکش ایمنی: برای کار کردن، استفاده از ابزارهای ایمنی بسیار مهم است. ازآنجایی‌که بیش از ۷۰ درصد حوادث ناشی در حین کار، مربوط به دست است، یکی از مهم‌ترین وسایل ایمنی که باید در حین انجام کار از آن استفاده کرد، دستکش کار است. دستکش‌ها برای محافظت از دست‌ها و ساعد در برابر سوختگی، بریدگی، سرما، ساییدگی، تماس پوست با مواد شیمیایی خطرناک و برخی شوک‌های الکتریکی هستند. نوع دستکش و جنس آن به ماهیت کار و خطراتی که در آن به وجود دارد، وابسته است. درحالی‌که شکل ظاهری برخی از دستکش‌های ایمنی ممکن است شبیه هم باشد، اما هرکدام از آن‌ها برای کاری مناسب هستند و بر اساس محیط کاری که در آن قرار می‌گیرند طبقه‌بندی می‌شوند.

در شغل‌هایی مانند کارگاه‌های صنعتی، آتش‌نشانی که با مته و فرز کار می‌کنند و محیط کار شیمیایی، استفاده از دستکش‌های استاندارد بسیار مهم است. در ادامه به برسی استانداردهای دستکش ایمنی می‌پردازیم و امید داریم که با خواندن این مقاله بتوانید راهنمایی‌های لازم را جهت تهیه این دستکش‌ها به دست آورید و متناسب با حرفه خود از ابزار آلات صنعتی آن دیدن کرده و برای محافظت از خود آن‌ها را خریداری نمایید.

استاندارد دستکش ایمنی

انواع استاندارد دستکش ایمنی

انواع مختلفی دستکش‌ها وجود دارند که برحسب کاربردشان، علائم اختصاری خاصی بر روی آن‌ها درج شده که هرکدام معنای فنی دارند و مطلع بودن از آن‌ها، مفید خواهد بود. برای نمونه استاندارد ۳۷۴ EN برای مشاغل آزمایشگاهی طراحی شده و یا حرفه‌هایی که با محیط‌های سرد، سروکار دارند از دستکش‌هایی با استاندارد ۵۱۱ EN استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده تست موفقیت دستکش در برابر کاهش درجه دما است. در ادامه معرفی دقیقی از این استانداردها خواهیم داشت. همچنین می‌توانید انواع ابزآلات صنعتی را از سایت جی اس اف با قیمت مناسب و کیفیت بالا، خریداری کنید.

انواع استاندارد دستکش ایمنی

استانداردهای 388EN، 407.۴۲۰، ۴۲۱.۴۵۵ و ۶۵۹

اگر علامت اختصاری EN ۳۸۸بر روی یک دستکش ایمنی دیده شود به این معنی است که این ابزار در برابر ضربات مکانیکی و فیزیکی ارزیابی شده و با موفقیت از مرحله کیفیت‌سنجی گذشته است. حرفه آتش‌نشانی نیز باید از دستکش‌های ایمنی با علامت اختصاری EN ۴۰۷  استفاده کند که تست آتش را با موفقیت گذرانده است. برای مشاغل بیمارستانی که با MRI سروکار دارند استاندارد EN ۴۲۱، بیانگر مقاومت دستکش در برابر رادیواکتیو است.

علامت اختصاری EN ۴۲۰برای کارکنان اداره برق استفاده می‌شود که نشان‌دهنده مقاومت محصول در برابر این پتانسیل است. از ترکیب استاندارد ۴۲۰ و ۴۰۷ علامت EN ۶۵۹ساخته شده که مقاومت دستکش را در برابر رطوبت و مواد شیمیایی برای شغل آتش‌نشانی بیان می‌کند. استاندارد  EN ۴۵۵بیانگر مقاومت در برابر بریدگی‌های چاقوی جراحی و خطرات عفونی دیگر است که توسط پزشکان برای معالجه بیماران و فرایندهای مهمی مانند جراحی استفاده می‌شود.

استانداردهای ۱۲۴۷۷ و ایزو ۱۰۸۱۹

برای حرفه جوشکاری، اختصار EN ۱۲۴۷ به طور منحصربه‌فرد به کار می‌رود که از ترکیب ۳۸۸ و ۴۰۷ برای ارزیابی کیفیت استفاده می‌کند؛ این ترکیب برای تست ضربات فیزیکی و افزایش حرارت به کار برده می‌شود. علامت ۱۲۴۷۷ برای شرح حفاظت دست در برابر جوش توسط دستکش‌ها است. برای سنجش توانایی منتقل شدن ارتعاشات از دستکش به دست‌ها مجموعه‌های استانداردهای ایزو با شماره ۱۰۸۱۹ به کار می‌روند.

دستکش ایمنی

استاندارد ۱۰۵-۲۰۱۱ ANSI

در عین ساخت تولیدات مختلف و عرضه آن‌ها به بازار توسط سازمان ANSI آمریکا، این سازمان استانداردهای آن‌ها را نیز ضمانت می‌کند که در سال‌های ۲۰۰۵.۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ ویرایش شده است؛ مواردی مانند تست و ارزیابی مقاومت دستکش در برابر برش، سوراخ شدن و سایش، مقاومت در برابر نفوذ و سایش مواد شیمیایی و درنهایت خواص اشتعالی، نمونه‌های از استانداردهای ANSI آمریکا است. این استانداردها کاهش ارتعاشات دست‌ها در زمان کار را نیز ضمانت خواهند کرد. وجود رتبه‌بندی برای کارایی دستکش‌های ایمنی باعث می‌شود تا مصرف‌کنندگان بتوانند از یک دستکش ایمنی مناسب استفاده کنند. در مقایسه با کدهای ایمنی دیگر و سایر استانداردها، این استاندارد از فراگیری و شمول بیشتری برخوردار است و با استفاده از پشتوانه عملی و علمی خود خواهد توانست که یک تجهیز ایمنی مناسب را به مخاطبان عرضه نماید.

سخن نهایی

همان‌طور که می‌دانیم دستکش‌های ایمنی زیرمجموعه (تجهیزات ایمنی فردی) است به همین دلیل لازم است از استانداردهای بالایی برخوردار باشد تا برای کار اطمینان‌بخش باشد. ما در این مقاله سعی کردیم تا حدودی شما را با این استانداردها و کاربرد آن‌ها آشنا کنیم که بتوانید به شناختی صحیح از این استانداردها دست‌یابید. به طور کلی برای هر یک از دستکش‌های ایمنی انواع استانداردها وجود دارد که رعایت آن‌ها موجب حفظ جان و سلامت استفاده‌کننده می‌شود. این استانداردها در واقع یک دستورالعمل کلی هستند که تعیین می‌کنند هر فرد بایستی از اصول طراحی و ساخت تجهیزات ایمنی مطلع باشد. شرکت‌های زیادی امروزه به تولید انواع ابزار ایمنی ازجمله دستکش ایمنی می‌پردازند. ضروری است دستکش ایمنی مناسب، مطابق با استانداردهای بین‌المللی که در قسمت‌های فوق، ذکر شد تولید شده باشد. برای آشنایی بیش‌تر با این دستکش‌ها و استانداردهای مناسب آن‌ها، از شما دعوت می‌کنم به سایت جی اس اف رفته و از محصولات آن دیدن فرمایید.

تاریخ انتشار 1401/06/15

دیدگاهتان را بنویسید