عملکرد کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی: یکی از مورد استفاده‌ترین ابزارهای صنعتی و پرفایده‌ترین‌های آن‌ها، کمپرسورها هستند. کمپرسورها در انواع مختلف و سایزهای متفاوتی در بازار وجود دارند و شما می‌توانید با انتخاب نوع صحیح آن، معضلات خود را به راحتی حل کرده و استفاده درستی از این ابزار داشته باشید. اگر قصد دارید تا اطلاعاتی درباره انواع کمپرسورها به دست آورده و ویژگی‌های هر کدام را به شکلی مجزا دنبال کنید، این مقاله می‌تواند کمک شایانی در این زمینه به شما بکند؛ ما در این متن قصد داریم تا نحوه عملکرد کمپرسورهای پیستونی را به صورت اختصاصی بررسی کرده و با قطعات مختلف آن به صورت جداگونه آشنا شویم.

دسته‌بندی انواع کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسورها بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود و دلیلی که برای آن به خرید کمپرسور فکر می‌کنید، نسخه مناسب خود را انتخاب کرده و آن را برای خود تهیه کنید. در ادامه این مقاله ما قصد داریم تا به بررسی برخی از المان‌ها و فاکتورهایی بپردازیم که کمپرسور باد پیستونی بر اساس آن تقسیم‌بندی می‌شود. از آن جهت که دلیل اصلی تقسیم‌بندی کمپرسور پیستونی انتخاب راحت‌تر مشتریان است، برخی از کمپرسورها می‌توانند به شکل همزمان در دو یا چند دسته مختلف قرار گیرند و این مسئله، مشکلی برای شما در انتخاب ایجاد نخواهد کرد.

کمپرسور پیستونی

بر اساس ساختار

این شیرها به دلیل داشتن انواع متفاوت می‌توانند در اجزای مختلف ساختمان کاربرد داشته باشند. از کاربردهای شیر غیر برگشتی در ساختمان باید به موارد زیر اشاره کرد.
• فاضلاب: باتوجه به مطالب گفته شده می‌توانیم بگوییم لزوم استفاده از این شیرها در فاضلاب ساختمان کاملا مشخص است. شیرهای خودکار باعث می‌شوند موادی که به داخل فاضلاب رفته‌اند به داخل لوله کشی ساختمان باز نگردند.
• لوله کشی آب: یکی دیگر از کاربردهای شیر یک طرفه در ساختمان سازی، در لوله کشی‌های آب است. این شیرها باعث می‌شوند زمانی که آب ساختمان قطع شده است، آب داخل لوله کشی ساختمان به لوله اصلی برنگردد.
• آبگرمکن: چک ولو باعث می‌شود که در هنگام آسیب به لوله‌ها، آب داخل مخزن آبگرمکن خارج نشود.
• پمپ آب خانگی: از مهم‌ترین کاربردهای شیر خودکار در ساختمان می‌توان به همین مورد اشاره کرد. در هنگامی که فشار آبی که درون ساختمان وجود دارد زیاد است، اگر در پمپ آب خانگی از شیر خودکار استفاده نشده باشد، جهت حرکت کل آب ساختمان برعکس و به سمت بیرون از ساختمان می‌شود. پس به طور مختصر وجود شیر خودکار در پمپ آب خانگی باعث می‌شود که فشار آب درون لوله‌ها همیشه به طور ثابت باقی بماند.

بر اساس ظرفیت

این شیرها به غیر از کاربرد در ساختمان در صنایع مختلف نیز کاربردی اساسی دارند. از اصلی‌ترین کاربرد این شیرها در صنایع مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• محافظت کردن از دستگاه‌هایی که به جهت معکوس جریان حساس هستند مثل مترآب یا فیلتر
• نگهداری از آب در هنگامی که دستگاه به دلایل مختلفی مثل زه کشی باید خاموش شود.
• در میکسرهای ترموستات از جریان‌های متقاطع با فشار خطی نابرابر جلوگیری می‌کند.
• این شیرها باعث می‌شوند که در سلونوئید ولوها ریسک برگشت در هنگام خرابی لوله‌ها کاهش پیدا کند.

کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی یا به عبارت دیگر، کمپرسورهای رفت و برگشتی، یکی از انواع کمپرسورهای جا به جایی مثبت محسوب می‌شوند. رفت و بازگشت پیستون در درون محفظه این دستگاه، باعث فشرده شدن هوای درون دستگاه شده و از این طریق اقدام به تولید انرژی می‌کند. این نوع از کمپرسورها بر خلاف تصور عموم، نوعی از قدیمی‌ترین کمپرسورهای موجود در بازار هستند که به دلیل کارکرد بالا و محبوبیت زیادی که در میان مشتریان برای خود کسب کرده‌اند، سالانه انواع جدیدتری از آن‌ها تولید گشته و روانه بازار می‌شود. از نظر میزان استفاده نیز این کمپرسورها یکی از محبوب‌ترین کمپرسورها محسوب می‌شوند و صنایع زیادی این کمپرسورها را به عنوان دستگاه اصلی خود انتخاب می‌کنند.

نحوه عملکرد کمپرسور پیستونی

نحوه عملکرد کمپرسورهای پیستونی تفاوت زیادی با کمپرسور باد پنوماتیک دارد و استفاده از آن نیز به طبع باید با رعایت و بررسی برخی نکات خاص انجام گردد. فرآیند انجام کار در این کمپرسورها در سه مرحله انجام می‌گیرد که در ادامه به بررسی این مراحل پرداخته و وظیفه هر عضو در یک دستگاه کمپرسور را مشخص می‌کنیم. توجه داشته باشید که برخی از این قطعات می‌توانند در دیگر کمپرسورها مانند کمپرسور پنوماتیک متفاوت باشند.

نحوه عملکرد کمپرسور رفت و برگشتی

عملیات مکش

اولین مرحله از فعالیت کمپرسور پیستونی، مرحله مکش نام دارد. این مرحله با شروع به کار کردن پیستون‌ها آغاز شده و شروعی برای فعالیت کمپرسور محسوب می‌شود. زمانی که میل لنگ‌ها در داخل پیستون شروع به حرکت می‌کنند و به سمت پایین کشیده می‌شوند، شیرهای دستگاه نیز باز شده و باعث افزایش مکش می‌شود. این فرآیند زمانی که در داخل موتور دستگاه اتفاق بیوفتد، باعث ایجاد خلا شده و اینگونه مکش مورد نیاز ما را ایجاد خواهد کرد.

عملیات تخلیه

زمانی که فشار و دمای درون محفظه، به درجه مورد نیاز ما برسد و دستگاه دیگر توانایی کنترل آن را نداشته باشد، زمانی است که شیرهای خروجی این دستگاه باز می‌شوند. با باز شدن شیرها، گاز انباشته شده در درون محفظه داخلی با شدت به بیرون انتقال پیدا می‌کند. زمانی که حرکت پیستون یک دور کامل انجام گردد، پیستون‌ها به جایگاه ابتدایی خود باز می‌گردند تا این روند را دوباره انجام داده و باعث ایجاد فشار در محفظه دستگاه باشند. سرعت تکرار شدن این الگو می‌تواند قدرت و کارآمد بودن دستگاه را برای ما اثبات نماید؛ اما بهتر است در این زمینه به محفظه دستگاه و ظرفیت آن نیز توجه کامل داشته باشیم.

قطعات کمپرسور پیستونی

کمپرسورهای پیستونی عموما از دو نوع قطعه تشکیل می‌شوند؛ دسته اول قطعاتی هستند که وجود آن‌ها در تمامی کمپرسورها ثابت بوده و این دستگاه‌ها نمی‌توانند بدون استفاده از این قطعات، به کارکرد خود ادامه دهند. دسته دوم، قطعاتی هستند که برخی از کمپرسورها به دلیل نیازهای بیشتر و یا قابلیت‌های افزوده خود، از آن‌ها استفاده کرده و با استفاده از آن قطعات، به ما در رسیدن به هدف نهایی کمک می‌کنند. عموما یک دستگاه کمپرسور پیستونی شامل قطعاتی همچون میل لنگ اصلی، پیستون، میلگرد اتصال و برخی قطعات دیگر هستند. برخی از قطعات کمپرسورها به دلیل خارجی بودن و استفاده زیاد، در معرض خرابی بیشتری نسبت به باقی قطعات قرار دارند. به عنوان مثال شیرهای خروجی می‌توانند نیاز به تعمیر بیشتری داشته باشند و انتخاب کمپرسوری با شیر خروجی قوی، تاثیر بالایی در کارکرد نهایی دستگاه برای ما خواهد داشت.

مزایای کمپرسورهای پیستونی

همانطور که در بخش‌های قبلی متن به این موضوع اشاره کردیم، کمپرسور پیستونی یکی از معروف‌ترین و بهترین انواع کمپرسور در جهان محسوب می‌شود و این محبوبیت، بدون دلیل نیست. کمپرسورهای پیستونی به طور متوسط، طول عمر بالاتری نسبت به دیگر کمپرسورها دارند و این مسئله سبب گشته تا استفاده از این کمپرسورها بیش از سایر آن‌ها باشد. مصرف انرژی پایین و بهره‌وری بالا نیز از دیگر عواملی هستند که به ما در انتخاب این نوع از کمپرسورها کمک کرده و زندگی کاری درخشان‌تری را برای ما در این زمینه رقم می‌زنند. عوامل گفته شده در این متن تنها دلایل برتری کمپرسورهای باد پیستونی نخواهد بود و شما می‌توانید باقی دلایل برتری این دستگاه‌ها را نیز جداگانه مطالعه نمایید.

جهت مشاوره و ارتباط با ما:

کاربرد کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی می‌تواند استفاده‌های زیاد و دلایل خرید متعددی را برای ما مشخص کرده و نکات بسیار مثبتی را به محصول نهایی ما اضافه نماید. از این کمپرسورها در صنایع و تاسیسات مختلفی مانند گلخانه‌ها، پردازش گاز طبیعی، پالایشگاه‌های بزرگ و غیره استفاده می‌شود. این لوازم نقش بسیار موثری را در صنایع بسته‌بندی و منجمدسازی ایفا می‌کنند و شما می‌توانید انواع این کمپرسورها را در سردخانه‌ها و مراکز نگهداری مواد غذایی مختلف نیز مشاهده کنید.

از هوای فشرده شده این کمپرسورها در مواقع مختلف و متعدد زیادی مانند صنایع پزشکی و دندان پزشکی، غواصی، کشاورزی و اتومبیل‌سازی نیز استفاده می‌شود. از آن جهت که این کمپرسورها یکی از کمپرسورهای قوی در این صنعت محسوب می‌شوند و نیاز کمی به فشار هوا دارند، انتخاب آن‌ها به عنوان کمپرسور اصلی یک سیستم تاسیساتی، می‌تواند نتایج مفید زیادی را برای ما رقم زده و از بسیاری از جهات به ما کمک نماید. 

کاربرد کمپرسور پیستونی

سخن نهایی

در نهایت و پس از کش و قوس‌های فراوان، شما می‌توانید بهترین نوع کمپرسور پیستونی را برای خود خریداری کرده و از آن استفاده کنید. آخرین چالش برای خریداران کمپرسور، می‌تواند پیدا کردن مرکز خریدی مفید و موثر محسوب شود. خرید کمپرسور از درگاهی مطمئن و قابل اطمینان، از تمامی زوایا برای ما مفید بوده و کارایی نهایی سیستم ما را به شدت افزایش می‌دهد.

یکی از بهترین شرکت‌ها و فروشگاه‌ها در این زمینه، فروشگاه جی اس اف هیدرولیک نام دارد. این فروشگاه توانسته تا نام خود را به عنوان یکی از معتبرترین و مورد اعتماد‌ترین فروشگاه‌های چند سال اخیر در سطح ایران ثبت کرده و خدماتی گران بها را به مشتریان و مصرف کنندگان خود اهدا نماید. خوشبختانه این فروشگاه صرفا متعلق به کمپرسور پیستونی نبوده و شما می‌توانید برای خرید انواع پمپ باد پنوماتیک، مخزن باد پنوماتیک، شیلنگ پنوماتیک و هر ابزار دیگری استفاده نموده و از کیفیت محصولات این فروشگاه، نهایت استفاده را ببرید.

تاریخ انتشار 1401/12/09

دیدگاهتان را بنویسید