سلونوئید چیست

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که سلونوئید چیست؟ سلونوئیدها از اجزای شیر برقی هیدرولیک هستند، سلونوئید نوعی فنر پیچ خورده است که درون یک محفظه مارپیچی قرار گرفته است این فنر پیچ خورده به دور هسته ای فلزی پیچ خورده است. وقتی یک شدت جریان برق به آن وارد شد، باعث تحریک آن و به وجود آمدن نوعی میدان مغناطیسی می شود و هم چنین می تواند به عنوان یک سوپاپ مغناطیسی استفاده شود. سلونوئید علاوه بر مورد یاد شده کاربردهای وسیع دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد. سلونوئیدها در واقع قطعاتی الکترومکانیکی هستند قادرند انرژی الکتریکی را به حرکت کششی، رانشی یا حتی نیرو تبدیل کنند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با سلونوئید یا بوبین خطی، کاربرد آن، نحوه استفاده، مواد تشکیل دهنده، مزایا و معایب آن بیشتر آشنا کنیم.

پرطرفدارترین انواع سلونوئید

انواع سلونوئید

سلونوئیدها معمولا به انواع مختلفی تقسیم می شوند که کاربرد هر کدام متفاوت است. در زیر به شرح هر کدام از آن ها پرداخته می شود.

☑️ سلونوئید خطی

از آن جایی که جهت حرکت پیستون در این نوع سلونوئید خطی است، به آن خطی می گویند. این نوع از سلونوئیدها کاربردهای مختلفی دارند و برای باز و بسته کردن، مثلا باز و بسته کردن قفل درهای الکتریکی، شیرهای هیدرولیک، ربات ها، موتور خودرو و شیرهای باغبانی و… مورد استفاده قرار می گیرند. قاب باز، قاب بسته و لوله مهر و موم شده، از انواع سلونوئیدهای خطی هشتند. خود سلونوئید خطی از لحاظ کارکرد به دو نوع زیر تقسیم می شود.

کار سلونوئید چیست

☑️ سلونوئید خطی نوع کششی

در این نوع از سلونوئید وقتی به آن انرژی داده شود بار را به طرف خود جذب می کند.

☑️ سلونوئید خطی نوع رانشی

سلونوئید نوع رانشی برعکس نوع کششی است و وقتی به آن انرژی داده شود، بار را از خود دفع می کند. اما باید توجه داشت ک تفاوت آن ها تنها در محل فنر بازگشت است و هر دو ساختار مشابهی دارند.

☑️ سلونوئید گردان

سلونوئیدهای گردان معمولا برای ایجاد نوعی حرکت چرخشی در جهت عقربه های ساعت، خلاف عقربه های ساعت و گاهی در هر دو جهت مخالف هم استفاده می شود. با تغییر انرژی سلونوئید گردان؛ چه انرژی داده شود یا گرفته شود، دور موتور مغناطیسی آن مدام تغییر می کند.  این نوع از سلونوئیدها در کنترل شیر، شاتر دوربین های عکاسی و اسباب بازی ها، پرینترها، ماشین های اتوماتیکی مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار آن ها نیز متشکل از یک سیم پیچ است که به دور قابی فولادی پیچیده شده و یک صفحه مغناطیسی متصل به شفت خروجی نیز دارد.

حتما این مقاله را مطالعه کنید👈🏻👈🏻 نصب شیر برقی پنوماتیک

☑️ سلونوئید لمینیتی AC

از این نوع سلونوئید، در تجهیزات مختلفی مانند تجهیزات پزشکی، تجهیزات صنعتی، چاپگرها، وسایل نقلیه و کلیه تجهیزاتی که نیاز به اقدام فوری و آنی دارند، استفاده می شود.

☑️ سلونوئید DC

از این نوع سلونوئید نیز در کرکره های عکاسی، شمارش گر های اسکناس و سکه، ماشین های اسباب بازی، اسکنرها و قطع کن ها استفاده می شود.

پرطرفدارترین انواع سلونوئید

نحوه کار سلونوئید

در اینجای کار فهمیدیم سلونوئید چیست ولی با نحوه کار آن آشنا نشدیم. از آن جایی که سلونوئیدها با ایجاد الکترومغناطیس کار می کنند، وقتی جریان برق در سیم پیچ القا می شود، ازطریق جریان مغناطیسی ایجاد شده، جریان مغناطیسی بر روی هسته درونی سیم القا می شود که موجب افزایش توان و القای سیم پیچ می شود. به این پروسه ساده و در عین حال بسیار مهم، القای الکترومغناطیسی گفته می شود. باید به این نکته توجه داشت که گرچه عمده القا بر روی هسته است، اما بخش کوچکی از آن در انتهای سیم پیچ و مقدار اندکی نیز خارج از سیم پیچ به صورت هدر رفت، ظاهر می شود. به طور معمول هر چه با افزایش جریان الکتریکی در  سیم پیچ، قدرت مغناطیسی سلونوئید نیز افزایش پیدا می کند. باید توجه داشت که سلونوئید هنگامی که فعال می شود دو قطب مثبت و منفی پیدا می کند که می تواند اجسام را دفع یا جذب کند.

سلونوئید ولو چیست

اکنون که با سلونوئید، انواع آن، نحوه کارکرد آن، مزایا و معایب آن آشنا شدید، به راحتی می توانید به اهمیت این ابزار پی ببرید و بدانید که سلونوئیدها ابزاری ساده و در عین حال بسیار مهم و موثر برای کنترل سوپاپ ها، سوئیچ ها و قفل های برقی است. ویژگی شاخص این ابزار کاربردی، عملکرد آنی آن است، چرا که این سلونوئیدها با وجود نیاز به مقادیر بالای نیرو، در محیطی کوچک کار و عملکرد سریعی را ایجاد می کنند.

بروزرسانی 19.09.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.