طرز کار شیر برقی پنوماتیک

طرز کار شیر برقی پنوماتیک خود از یک الگوی ثابت پیروی می‌کند اما به دلیل تفاوت در تنوع فرمان‌های مختلف، تفاوت‌هایی در نحوه کار آن‌ها وجود دارد. شیر برقی پنوماتیک در واقع کنترل کننده عملگرهای پنوماتیک مانند جک پنوماتیک می‌باشند و برای قطع و وصل کردن جریان هوای فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که جریان برق وارد شیر‌های برقی می‌شود با استفاده از مکانیزم سیستمی که درون دستگاه قرار دارد، انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود تا بتواند کار مور انتظار یعنی چرخش برای باز و بسته کردن مسیر هوای فشرده را انجام دهد. برای شناخت بیشتر در ادامه با اجزای آن اشنا می‌شویم.

شیر برقی پنوماتیک

اجزای شیر برقی پنوماتیک

قطعه اول بدنه اصلی می‌باشد که یک بلوک مستطیل شکل بوده و تمامی اجزا بر روی آن قرار می‌گیرند. بوبین قطعه بعدی می‌باشد که از سیم پیچ مسی و روکشی از جنس باکالیت که جهت ایجاد میدان مغناطیسی و جا به جایی قطعات بوبین می‌باشد، تشکیل شده است. سولنوئید که داخل آن یک خار و فنر وجود دارد بر روی بدنه اصلی قرار می‌گیرد. و در نهایت اسپول که تعیین کننده مسیر باد و نوع فرمان شیر می‌باشد و داخل بدنه جای دارد.

طرز کار شیر برقی پنوماتیک

نحوه کار شیر برقی پنوماتیک

در ادامه به بررسی تخصصی‌تری از نحوه کار شیر برقی پنوماتیک می‌پردازیم. همان طور که گفته شد این شیر‌ها از طریق برق مستقیم کار می‌کنند. این ولتاژ برق میتواند از ۱۲ تا ۲۲۰ ولت متغییر باشد و محل انجام این بوبین‌ها هستند. پس در نتیجه برای شروع به کار ابتدا باید سیم کشی آن را انجام دهید تا برق به بوبین‌ها برسد. به علت سیم پیچ بودن بوبین ها، به محض وارد شدن برق در آن‌ها یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. حال به علت قرار داشتن بوبین بر روی سولنوئید، این میدان مغناطیسی اثری مستقیم بر روی قطعات داخلی سولنوئید از جمله خار کوچکی که به آن اشاره شد می‌گذارد. این اثر به صورت خطی می‌باشد و باعث حرکت بشدت سریع و خطی خار داخل سولنوئید می‌شود. علت حرکت خطی خار به این دلیل می‌باشد که باید به اسپول داخل بدنه ضربه وارد کند تا مسیر حرکت باد تغییر کند. در واقع اسپول با حرکت خود باعث تغییر موضع و کار کردن این شیر‌ها می‌شود و محرک اصلی حرکت اسپول همان خار کوچک و بوبین می‌باشد. اسپول زمانی که در موقعیت‌های مختلف خود شروع به حرکت می‌کند با برآمدگی‌هایی که بر روی خود دارد بر طبق فرمان شیر سبب می‌شود که مسیر بعضی از پورت‌ها برای ورود باد باز یا بسته باشد که همین باز و بسته بودن پورت‌ها باعث جا به جایی باد بین مسیر‌های مختلف می‌شود. برای درک بهتر طرز کار شیر برقی پنوماتیک در ادامه فرمان‌های مختلف را بررسی می‌کنیم:

شیر برقی پنوماتیک ۳/۲

اولین مورد شیر برقی پنوماتیک ۳/۲ می‌باشد. در این شیر به طور کلی ۳ پورت برای ورود و خروج باد وجود دارد که کاربرد آن‌ها برای ورود هوا، خروج هوا به سمت جک و تخلیه هوای اضافه می‌باشد. نکته قابل توجه درباره این جک، قابلیت کنترل جک به یک سمت رفت یا برگشت به علت وجود تک پورت برای مصرف کننده جک می‌باشد که باید از جک‌های فنر بازگشتی برای این نوع شیر‌ها استفاده کرد.

فرمان ۵/۲ تک بویین

مورد بعدی فرمان ۵/۲ تک بویین می‌باشد که در این مدل تنها یک سر بوبین برای تحریک شیر داریم. اسپول در موضع ابتدای وقتیکه برقی به آن وارد نشده در حالت سکون قرار دارد و مسیر ورود هوا (P) به مسیر خروج آن به سمت (A) می‌باشد و سپس بعد از ورود برق اسپول حرکت کرده و مسیر P به A بسته می‌شود و به مسیر P به B راه پیدا می‌کند. با قطع برق فرمان برق اسپول به کمک فنر‌های شیر سر جای اول خود برمیگردد.

فرمان ۵/۲ دو بوبین

فرمان ۵/۲ دو بوبین

فرمان ۵/۲ دو بویین در ابتدا و انتهای بدنه شیر قرار گرفته است و زمانی که بر یک سر بوبین برق وارد می‌شود مثل حالت تک بوبین عمل کرده با این تفاوت که با قطع برق اسپول به محل اول خود برنمی‌گردد.

فرمان ۵/۳

فرمان ۵/۳ به گونه‌ای می‌باشد که این شیر‌ها دارای دو بوبین می‌باشند و یک موضع اضافی نسبت به دو مدل قبل دارند. در حالت بدون فرمان اسپول در حالت وسط قرار دارد که بسته به مدل شیر می‌تواند حالت نرمال بسته و یا نرمال باز یا همان وسط باشد.

سخن نهایی

همان طور که مشاهده کردید در این مطلب سعی به توضیح در مورد طرز کار شیر برقی پنوماتیک و انواع فرمان‌ها صورت گرفت. امروزه از این شیر‌ها به منظور طراحی سیستم‌های کنترلی و همچنین جهت قطع و وصل جریان و جلوگیری از برگشت جریان استفاده می‌شود. با شناخت دقیق کارکرد آن می‌توانید جهت رفع نیاز خود خرید مناسبی داشته باشد.فروشگاه جی اس اف هیدرولیک آماده شنیدن سوالات و نظرات شما عزیزان می‌باشد.

بروزرسانی 1401/05/16

دیدگاهتان را بنویسید