عملگر پنوماتیک

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین بخش‌ها در سیستم‌های پنوماتیک عملگرها هستند لذا در سیستم‌های پنوماتیکی تمام فرآیندها در راستای حرکت این عملگرها اتفاق می‌افتند. سیالی که منجر به حرکت و تحرک عملگرهای پنوماتیکی می‌شود هوای فشرده شده است. در حقیقت عملگرها در قطعات کوچک رایانه‌ای تا ماشین‌ها بزرگ صنعتی کاربرد دارند بنابراین می‌توان گفت که کاربردهای گسترده‌ای دارند. اگر علمی‌تر در رابطه با عملگر پنوماتیک بگوییم می‌توان گفت که با استفاده از تغییرات فشار هوا نیروی خواسته شده را در راستا و یا جهت خواسته شده برای کاربر تولید می‌کند. در صورت آشنایی با قوانین فیزیک می‌‌توان گفت که تغییرات فشار هوا می‌توانند که نیروهای بزرگی را تولید کنند؛ در واقع این نیروها متشکل دهنده ماهیت عملگرها هستند. اساسا طراحی این عملگرها به صورتی است که از این نیرو و از این جابه‌جایی نیرو کاملا به صورت بهینه استفاده شود.

عملگر پنوماتیک

انواع عملگر پنوماتیکی

عملگرهای پنوماتیکی معمولا با توجه به پارامترهای مختلفی دسته بندی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها نیروی تولیدی آن است. عملگرهای پنوماتیکی معمولا انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

◀️ عملگر خطی: در حقیقت حرکت این عملگرها به صورت خطی است و حرکت آن در طول خواهد بود. این عملگرها به نوبه خود دو مدل دارند که یکی از آن‌ها به صورت یک طرفه است و دومی به صورت دو طرفه خواهد بود. این دو عملگرها معمول ادر قطرها و کورس‌های مختلف پیستونی طراحی و تولید می‌شوند.

◀️ عملگر دورانی و یا چرخشی: در حقیقت این مدل عملگرها حرکتی متفاوت‌تر دارند یعنی به صورت چرخشی و دورانی خواهند بود. این مدل عملگرها هم به نوبه خود در دو مدل چرخ محدود و یا چرخش 360 درجه طراحی و تولید می‌شوند. در صورت دوران محدود شفت آن می‌تواند به صورت محدود یعنی چپ گرد و راست گرد (کسری از 360 درجه) بچرخد.

در واقع اساسی‌ترین نکته‌ای که برای انتخاب سیلندر پنوماتیک و جک بسیار مهم است همان قطر پیستون و طول کورس خواهد بود؛ که با توجه به نوع نیازتان می‌توانید آن‌ها را در سایزها و ابعاد مختلفی تولید کنید.

انواع عملگر پنوماتیکی

🔥 خرید با تخفیفی استثنائی شیر برقی هیدرولیک و شیر برقی پنوماتیک🔥

کاربرد عملگر پنوماتیک

شاید از خودتان بپرسید که کاربرد عملگر پنوماتیک چیست؟ از این عملگرها معمولا در اکثر محیط‌هایی که نیاز به تولید نیرو با قابلیت اطمینان بالا و یا نیرویی با اندازه‌های بزرگ و… استفاده می‌کنند. لازم بگوییم که در رابطه با محیط استفاده از این عملگرها هیچ محدودیتی وجود ندارد. یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توان از عملگر پنوماتیک نام برد استفاده از شیرهای اتوماتیک و تجهیزات پاپینگ خواهد بود. توسط این عملگرها معمولا یک نیروی دورانی تولید می‌شود که یک گزینه و مورد بسیار ایده آل برای باز و بسته کردن شیرها است. استفاده از این عملگرها قطعا مزیت‌های زیادی به دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

🔹 در واقع پیستون‌ها آزادانه حرکت می‌کنند و در نهایت خود به خود قفل نخواهند شد.

🔹 به نسبت سایر مدل‌ها هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایینی دارند.

🔹 سیالی که در آن استفاده می‌شود هوای فشرده شده است که برای تهیه کردن آن هزینه‌ای بسیار کم می‌خواهد.

🔹 در حقیقت خروجی هوای اضافه از سیستم به محیط معمولا بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود.

در ابتدا برای سیلندرهای پنوماتیک بزرگ‌ترین مشکلی که وجود داشت عمر کم سیلندرها بود؛ که این عمر کم معمولا به دلیل برخورد پیستون با انتهای سیلندر بوده است. لذا قدرت و سرعت این پیستون‌ها بسیار زیاد است اما در حال حاضر برای رفع کردن این مشکل گام بلندی برداشته شده است، به این صورت که پیستون قبل از این که به انتهای سیلندر برسد و به آن ضربه بزند توسط یک ضربه گیر کنترل خواهد شد. در نهایت می‌توان گفت که ابزار و وسایل پنوماتیک معمولا مدل‌های مختلفی دارند که کیفیت و قیمت نهایی آن‌ها کاملا متفاوت است.

علت گستردگی کارایی عملگر پنوماتیک چیست؟

مکانیزم و قابلیت اطمینان بالای این مدل عملگرها بدون هیچ نقص و عیبی می‌تواند منجر به فراهم شدن نیروی لازم شود و اساسا و این دلیل عدم محدودیت و گستردگی آن خواهد بود. در حقیقت در بین سایر عملگرها و اکچویتورها، عملگر پنوماتیک، محبوب‌ترین و کم اشتباه‌ترین نوع عملگرها خواهد بود. محبوبیت بالی این عملگرها ممکن است سوالی باشد که برای هر کسی پیش بیاید که در پاسخ آن می‌توان به تعمیر ساده آن نسبت به سایر مدل‌ها و یا هزینه نگهداری پایین آن را نام برد.

علت گستردگی کارایی عملگر پنوماتیک چیست؟
سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با عملگر پنوماتیک صحبت کردیم و حتی الامکان موارد استفاده و مزایا و نکات مهم و انواع آن صحبت کردیم تا اطلاعات کافی و جامعی از این عملگرها در اختیار شما قرار دهیم. فروشگاه اینترنتی جی اس اف یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی است که انواع عملگرهای پنوماتیک را با کیفیت و قیمتی بسیار مناسب و رقابتی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. می‌توانید با اطمینان خاطر به فروشگاه اینترنتی جی اس اف مراجعه کنید و محصولات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

جی اس اف هیدرولیک با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید