مانومتر چیست؟

مانومتر چیست مانومتر دستگاهی است که با آن می‎‌توان میزان فشار را اندازه ‎گیری کرد در واقع میزان فشار گازها را با مقایسه کردن با فشار هوا اندازه گیری می‎‌کنند. در لوله U شکلی که در دستگاه مانومتر دیده می‌‎شود مایعی وجود دارد که با اطلاع از چگالی آن می‌‎توان میزان اختلاف فشار هوا و گاز موجود را به دست آورد، که میزان اختلاف با نمایشگر عقربه‌ه‎ای به نمایش گذاشته می‎‌شود. اساسا از مانومترها در صنایع مختلفی استفاده می‎‌کنند که از جمله آن‎ها می‌‎توان به آزمایشگاه‎‌ها اشاره کرد. در حالت کلی این دستگاه میزان فشار مایع یا گاز داخلی لوله را با منبعی که در خارج از لوله قرار دارد، مقایسه می‌کند. مانومترها را در نمونه‎های مختلفی طراحی و تولید می‎کنند که ساده‎ترین آن‎ها لوله پیزومتر است، که یک لوله روی پایه سوار شده است و در نهایت مایع را نگه می‎‌دارد.

این مانومترهای ساده معمولا یک نمونه شبیه سازی شده از جو زمین هستند که یک طرف آن‏ها باز است و طرف دیگر به منبعی گازی وصل است. زمانی که مایع درونی، یک واحد فشار بیشتر از مایع منبع داشته باشد، مایعی که داخل لوله است به سمت پایین می‎‌رود و مایع منبع یک واحد افزایش می‎‌یابد؛ و به این صورت است که فشار گاز یا مایعات داخل لوله را اندازه گیری می‎‌کنند. لازم به ذکر است اشاره کنیم مایعی که درون لوله می‌‎ریزند آب یا جیوه است و میزان ارتفاعی که در ستون مانومتر وجود دارد میزان فشار را به نمایش می‌گذارد.

مهم ترین اجزا تشکیل دهنده مانومتر

مانومترها همانند هر وسیله دیگری از قسمت‎‌های مختلفی تشکیل شده‌‎اند که تمام آن‎ها با هم موجب می‎‌شوند که مانومتر عملکرد درستی داشته باشد. اساسا یک بخش مانومترها لوله بوردون است که به شکل کالیبره شده داخل محفظه مانومتر قرار داده می‎‌شود. زمانی که به آن فشار وارد شود، نوک آزاد آن به حرکت در می‌آید و سپس با استفاده از گیربکس داخل مانومتر، عقربه‎‌های موجود را به حرت در می‌آورد و در نهایت کار میزان فشار به نمایش گذاشته می‎‌شود. مانومترهای دیگری که روانه بازار می‎‌شوند همان نوع U شکل هستند.

این مانومترها یک سر باز دارند و سر دیگر آن متصل به منبع است که این منبع ظرفی حاوی گاز است. داخل این لوله‌‎ها آب یا جیوه ریخته می‎‌شود البته گاهی اوقات از مایعات مشابهی هم استفاده می‌‎کنند. در صورت کلی و پیش فرض ارتفاع جیوه یا مایع موجود در دو سر لوله به یک اندازه است اما زمانی که گاز را به سر لوله متصل کنند، جیوه به طرف دیگر هدایت می‎‌شود و در نهایت کار عقربه‎‌های گیج فشار سنج در مانومتر تغییر می‌‎کند و فشار برای کاربر به نمایش گذاشته می‎‌شود.

انواع مانومتر

اساسا اندازه گیری کردن فشار کار سختی است که با توجه به پارامترهای مختلفی دسته بندی می‌شوند. هر دسته به نوبه خود شامل مانومترهای مختلفی است. مانومترها به سه دسته کلی مانومتر دیفرانسیل، مانومتر ساده و میکرو مانومتر تقسیم می‌شوند که هر کدام از انواع مختلفی برخوردارند.

مانومتر ساده

مانومترهای ساده معمولا لوله‌های شیشه‌‎ای هستند که یک سر آن متصل به نقطه‌‎ای است که باید فشار آن را اندازه گیری کرد، اصولا سر دیگر این مانومترهای ساده باز است. از جمله مانومترهای ساده می‌توان به چهار نمونه زیر اشاره کرد:

⏹ پیزومتر: زمانی از پیزومترها استفاده می‌‎شود که فشار مایع داخل لوله یا ظرف را اندازه گیری می‎‌کنند. زمانی که ارتفاع بالا می‎‌آید با اندازه گیری آن توسط فرمول P=ρgh می‎‌توان فشار گیج مایع را به دست آورد.

⏹ مانومتر U شکل: از مانومترهای U شکل برای اندازه گیری کردن فشار گاز و فشار خلا استفاده می‏‌کنند. این اندازه گیری توسط لوله U شکل انجام می‎‌شود.

⏹ مانومتر تک ستونه: این مدل مانومتر جزء مانومترهای میکرو مانومتری و ساده است. در ساختار این مانومترها یک لوله عمودی شکل به یک منبع تحت فشار با مایعی سبک و البته فشاری بالا متصل است. اساسا مایع سنگین‎تر فشار را به سمت پایین وارد می‌‎کند و در نهایت با اندازه گیری ارتفاع موجود می‎‌توان میزان فشار را به دست آورد.

⏹ مانومتر حساس یا شیب‎دار: در این مدل مانومترها از لوله‌های شیب‎دار استفاده می‌کنند، حساسیت این مانومتر بسیار بیشتر از مانومترهای تک سلوله است.

مانومتر ساده
مانومتر دیفرانسیل

مانومتر دیفرانسیل

این وسیله معمولا با استفاده از یک یا دو لوله متفاوت میزان اختلاف فشار را اندازه گیری می‎کند این مدل مانومتر هم در نمونه‌های مختلفی همچون موارد زیر ساخته می‎شود:

☑️ مانومترهای دو پیزومتر

این مدل مانومتر شامل دو پیزومتر است که در دو نقطه مختلف به وسیله این لوله به ‎هم متصل می‌شوند. در دو لوله اختلاف سطح مایع مشاهده می‌‎شود که به راحتی می‌توان میزان فشار را اندازه گیری کرد.

☑️ مانومتر U شکل دیفرانسیلی

این مدل مانومتر دارای دو محفظه است که به وسیله لوله U شکل به‎هم وصل شده‎‌اند؛ با توجه به میزان فشار محفظه، مایع سنگین در لوله U شکل جا به جا می‎‌شود و در نتیجه میزان اختلاف فشار بین دو نقطه را می‎‌توان محاسبه کرد اساسا از این مدل مانومتر برای فشارهای پایین و کم استفاده می‎‌کنند.

☑️ مانومتر دیفرانسیل معکوس

این مدل مانومتر شکل یک U معکوس است که داخل آن مایعی سبک وجود دارد، اساسا هر دو طرف آن به محفظه متصل است که اختلاف فشار بین آن‎ها را اندازه گیری می‎کنند.

میکرومانومتر

این نمونه مانومترها به شکل مانومترهای دیفرانسیل و ساده‌‎اند که تفاوت آن‎ها در مخازن و دقت اندازه گیری آن‎ها است. با توجه به آن چه که گفته شد به پاسخ مانومتر چیست رسیدیم اما حال می‌خواهیم که در رابطه با کاربرد آن‎ها سخن بگوییم. از جمله کاربردهای این وسیله می‎‌‌توان موارد زیر را نام برد:

• سنجیدن ارتفاع از سطح دریا

• درصنایع مختلفی همچون ماهواره، کشتی، موشک که تغییرات فشار متناسب با ارتفاع سنجیده می‌شود، کاربرد دارد.

• اندازه گیری فشار مهم‎ترین کاربرد آن است.

• اندازه گیری ارتفاع و عمق

میکرومانومتر
سخن نهایی

در مقاله مانومتر چیست؟ سعی کردیم تمام اطلاعات را به خوبی پوشش دهیم امیدوارم که موثر واقع شده باشند. برای این که یک انتخاب خوب و مناسب داشته باشید لازم است که انواع مانومتر را با مشخصات متفاوتی که دارند، بشناسید. برندهای زیادی از مانومترها روانه بازار می‌شوند که اکثرا کیفیتت را اولویت کار خود قرار داده‌‎اند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در جی اس اف هیدرولیک تماس بگیرید و از فرصت مشاوره رایگان جهت انتخاب بهترین گزینه استفاده نمایید.

📝 امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد شما می توانید تجربیات و نظرات خود را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید. 📝

بروزرسانی 19.10.00

دیدگاهتان را بنویسید