PPE چیست؟

تجهیزات حفاظت فردی یا به اختصار PPE، در واقع وسایل ایمنی مورد نیاز برای محافظت از کارکنان در برابر خطرات احتمالی در هنگام کار است. تجهیزات حفاظت، باید علاوه بر غلبه بر خطرات، جنس مناسبی داشته باشند و در هنگام کار کردن برای فرد آزار دهنده نباشند. در صورتی که PPE با کیفیتی برای کارکنان تهیه شود، آن‌ها عملکرد بهتری در هنگام کار خواهند داشت؛ زیرا انگیزه بیشتری دارند و با راندمان بالاتری کار خود را انجام خواهند داد.

استفاده از تجهیزات حفاظت فردی، برای کارکنان مشاغل پر خطر که با ابزار آلات صنعتی کار می‌کنند، اهمیت دو چندان دارد؛ زیرا استفاده از PPE باعث می‌شود از خطرات غیر قابل جبرانی مانند قطع عضو و مرگ و نیز آسیب به پوست، شنوایی و تنفس جلوگیری شود، جی اس اف یکی از شرکت‌های نام آشنا در زمینه فروش این تجهیزات است. برای درک بهتر اینکه PPE چیست به تعریف برخی از موارد می‌پردازیم.

PPE چیست

🔥 خرید با تخفیفی استثنائی شیر برقی هیدرولیک و شیر برقی پنوماتیک🔥

انواع تجهیزات حفاظت فردی

از منظر بهداشت کار، PPE را می‌توان به شش بخش زیر تقسیم کرد:
۱) تجهیزات حفاظت فردی برای گردن و سر.
۲) تجهیزات حفاظت فردی برای چشم ها.
۳) تجهیزات حفاظت فردی برای دست ها.
۴) تجهیزات حفاظت فردی برای پاها.
۵) تجهیزات حفاظت فردی برای محافظت از سیستم تنفسی بدن.
۶) تجهیزات حفاظت فردی برای محافظت از سیستم شنوایی.

انواع تجهیزات حفاظت فردی

چه نظارت‌هایی در محل کار انجام می‌شود؟

نظارت در محل کار، می‌تواند با استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند لباس و دستکش محافظتی و یا با استفاده از فناوری‌های موجود انجام شود. با توجه به این که شرایط محیط کار دائما در حال تغییر است، لازم است نظارت بر محل کار به صورت مداوم و منظم انجام شود. محل کار که تاکید می‌شود کنترل شود، خود شامل کارکنان، تجهیزات کار و محیط کار می‌شود؛ برای نظارت بر محل کار، افراد تولید کننده تجهیزات حفاظتی، از برگه‌هایی تحت عنوان MSDS استفاده می‌کنند.

خطرات شامل چه چیزهایی می‌شوند؟

خطراتی که در محیط کار وجود دارند، می‌توانند ناشی از موارد مختلفی باشند، در واقع خطر می‌تواند ناشی از حوادث مربوط به برق، وقوع آتش سوزی، استفاده از مواد شیمیایی و ابزار آلات صنعتی باشد. خطرات می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی مانند قطع عضو در اثر استفاده نادرست از ابزار آلات صنعتی و مرگ شوند، برای جلوگیری از این خطرات، تشخیص منشا ایجاد خطر و شدت آن بسیار حائز اهمیت است چرا که باعث می‌شود بتوانیم به بهترین شکل ممکن و متناسب با شرایط موجود، از فرد در برابر خطر محافظت کنیم.

به عنوان مثال در صورتی که فرد در اثر وقوع آتش سوزی در خطر افتاده باشد، اطلاع از دما و مدت زمان فعالیت فرد در محل، در کنترل شرایط و حفظ سلامت فرد، بسیار موثر است.

حفاظت در برابر جرقه‌های الکتریکی

در صورتی که در محیط کار با برق سروکار دارید، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی برای شما بسیار مهم و حیاتی است. به طوری که ضروری است حتما از تحهیزات حفاظت فردی مانند لباس ایمنی، دستکش ایمنی و کفش ایمنی استفاده کنید. همچنین محیط کار شما باید دارای تخلیه بار الکتریکی باشد و بهتر است از عایق هم جهت حفاظت در برابر جرقه‌های الکتریکی استفاده کنید.

تجهیزات حفاظت از دست

استفاده از تجهیزات حفاظت برای دست برای افرادی که به مشاغلی مشغول هستند که امکان آسیب دیدن دست وجود دارد، بسیار مهم است. در این شرایط فرد باید جهت حفاظت از دست خود در هنگام کار از دستکش ایمنی استفاده کند. توجه داشته باشید که دستکش ایمنی مورد استفاده جهت حفاظت از دست باید مقاومت و ضخامت مناسبی داشته باشد تا بتواند در برابر پارگی مقاومت کند. استفاده از تجهیزات حفاظت فردی برای دست برای مشاغل مرتبط با برش چوب مانند منبت کاری و… ضروری است.

انواع تجهیزات برای ppe

تجهیزات حفاظتی سر و گردن

برای حفاظت از سر و گردن، عمدتا از یک کلاه ایمنی دو لایه لبه دار که عایق برق است و امکان آتش گرفتن آن وجود ندارد، استفاده می‌شود. کلاه ایمنی به عنوان مهم‌ترین تجهیزات حفاظت فردی از سر و گردن، بهتر است بند داشته باشد تا در هنگام کار و فعالیت ثابت بماند و از سر نیافتد.
کلاه ایمنی باید رنگی داشته باشد که در تمام ساعات شبانه روز قابل شناسایی باشد، به عنوان مثال زرد رنگ مناسبی برای کلاه ایمنی به حساب می‌آید. علاوه بر نکات گفته شده، لازم است کلاه ایمنی سبک باشد تا در هنگام کار کردن باعث فشار و آسیب به ستون فقرات کارگران نشود. انواع مختلفی از کلاه‌های ایمنی برای مشاغل مختلف وجود دارد که متناسب با شرایط محل کار این مشاغل طراحی شده‌اند به عنوان مثال کلاه ایمنی طراحی شده برای آتش نشان‌ها و جنگل بان‌ها، به حفاظ گردن مجهز است تا از آسیب دیدن این عضو پیشگیری کند.

نگهداری و بازرسی تجهیزات

حالا که می‌دانید PPE چیست، نگهداری از آن و بازرسی مداوم آن‌ها به صورت منظم، امری ضروری است، زیرا تجهیزات حفاظت فردی بسیار اهمیت دارند و حتما باید مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین برای اطمینان از دسترسی به تجهیزات حفاظت فردی و سالم بودن آن‌ها، لازم است پیش و پس استفاده از PPE، آن را در محل مناسب نگهداری کنیم و هر چند وقت یک بار تجهیزات حفاظت فردی خود را بررسی کنیم.

سخن نهایی

همان طورکه گفته شد شما باید بدانید PPE چیست، همچنین استفاده از تجهیزات حفاظت فردی برای حفظ ایمنی افراد در محل کار بسیار اهمیت دارد و کارفرمایان باید تجهیزات حفاظت فردی را با بازده، عملکرد و جنس مرغوب و متناسب با شرایط محیط کار، برای کارکنان خود تهیه کنند؛ به این ترتیب نتیجه کار کارکنان، رضایت بخش و مطلوب‌تر خواهد بود. برای خرید تجهیزات حفاظت فردی می‌توانید بدون مراجعه حضوری، از فروشگاه اینترنتی جی اس اف خرید خود را انجام دهید.

مزیت خرید از فروشگاه جی اس اف این است که شرکتی با تجربه در ارتباط با فروش ابزارآلات صنعتی و تجهیزات حفاظت فردی است و بهترین جنس موجود در بازار را با قیمتی مناسب و امکان مرجوع کالا، به سرعت برای شما ارسال می‌کند. برای مشاوره رایگان جهت خرید می‌توانید با کارشناسان جی اس اف در تماس باشید.

بروزرسانی 1401/10/15

دیدگاهتان را بنویسید